Umowa nianiowa- wszystkie potrzebne informacje !!

Poniżej artykuł z Gazety Wyborczej z dnia 27.03.2018 roku, źródło : http://wyborcza.pl/7,155068,23192767,jak-legalnie-zatrudnic-nianie.html?disableRedirects=true

Dobra wiadomość jest taka, że państwo dopłaca do legalnie zatrudnionej niani. Zła – dofinansowanie jest o połowę mniejsze, niż było do niedawna. Do końca ubiegłego roku ZUS opłacał za nianię składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne do wysokości minimalnej pensji krajowej. Od 1 stycznia tego roku dalej opłaca, ale tylko do połowy minimalnego wynagrodzenia. Zamiast 800 zł dofinansowania, obecnie jest ok. 400 zł. Jeśli niania zarabia więcej niż najniższą krajową, składki od nadwyżki wynagrodzenia opłaca rodzic dziecka.

Uwaga! Zmiana nie dotyczy umów zawartych z nianią przed wejściem w życie przepisów nowelizacyjnych, czyli przed 1 stycznia 2018 r.

Dlaczego rząd, który chciał zmniejszyć zatrudnienie niań w szarej strefie, obciął dofinansowanie do nich? Oficjalnie dlatego, że za zaoszczędzone pieniądze chce zwiększyć liczbę żłobków i klubów dziecięcych. Nieoficjalnie może chodzić o walkę z nadużyciami polegającymi na tym, że niepracująca babcia lub ciocia, opiekująca się dzieckiem za darmo, rejestrowała się w urzędzie pracy. Córka (siostrzenica, bratanica, itd.) podpisywała z nią umowę aktywizującą i babcia zyskiwała staż pracy, który zaliczał się jej do emerytury, ponieważ budżet państwa opłacał za nią składki społeczne od minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Kiedy budżet państwa dołoży do wynagrodzenia niani

Aby dostać dofinansowanie, rodzice, dziecko i niania, która ma się nim opiekować, muszą spełnić kilka warunków.

1 Komanetarz
  • Iga
    Opublikowany o 12:15h, 30 sierpnia Odpowiedz

    Witam, osobiście absolutnie zgadzam się
    z Twoim tekstem !

Dodaj komentarz

Szukasz niani?

Formularz dla Rodzica