14 lut Nudnym śniadaniom mówimy dość :)
Owsianka, owsianka, owsianka….. wszystko super i fajnie. W końcu zdrowa, pożywna i szybka w przygotowaniu.
Ja jednak zawsze dawałam owsiankę/ jaglankę swoim podopiecznym dopiero na drugie śniadanie, to tuż po przebudzeniu. Brzuszki są wtedy puste a przed nami cały dzień szaleństw więc trzeba na to wszystko zebrać siły…..
To pierwsze śniadanie to zawsze były próby smaku – a to twarożek, a to jajecznica a to inna pasta ( przepisy na pasty dla dzieci niebawem)
Zawsze, jak już mówiłam, głowiąc się nad przepisem powinniśmy wychodzić od konkretnego składnika , na wprowadzeniu którego zależy nam najbardziej.
Dziś proponuje wam zabawę z awokado- absolutnej kopalni zdrowia.
Samo w sobie dla mnie jest mdłe i bez smaku, ale wiem że nie brakuje zwolenników spożywania go bez żadnych dodatków. Niestety żaden z moich podopiecznych nie był specjalnym fanem tego rozwiązania 🙂
Pomyślałam więc, że skoro już wiem że kwaśny, wyrazisty smak to coś co mała lubi najbardziej poszłam w stronę wariacji na temat awokado.
Guacamole – czyli absolutny ideał dla mnie. Wprowadza samo awokado w kompletnie inny wymiar smaku i to ten najlepszy, moim zdaniem.
Ja podawałam to młodej na grzance- solidnie posmarowanej zielonym przysmakiem. Na to sadzone jajko ( porządnie ścięte żółtko ) . Zachwyt nie miał końca a kanapka znikała raz dwa!
Jak to zrobić? no banalniejszej rzeczy już chyba nie ma….
Obierasz awokado- tylko dojrzałe, wręcz rozpadające się. Obecnie w biedronce można dostać je za śmieszną cenę.
Wrzucasz do miseczki, zostawiając w niej pestkę żeby nam nie pociemniało 🙂 dodajesz pokrojoną w drobną kostkę czerwoną cebulę (pół albo i mniej na jedno- dwa awokado) wyciskasz jeden ząbek czosnku, dodajesz sól oraz sok z limonki. I… tyle. Albo aż tyle.
Cebula, czosnek i sok z limonki- kolejne zdrowe akcenty.
To są wyraźne smaki i naprawdę warto dziecko do nich przekonywać- oczywiście nic na siłę, ale próbuj. Nie posmakuje w tej wersji, to spróbuj innej. Tak czy siak ten owoc powinien gościć na talerzu Twojego podopiecznego jak najczęściej !
Psycholog Konstruktywny
Opublikowany o 22:43h, 14 lutegoSuper pomysł i podejście 🙂