Co to znaczy ZAWODOWA OPIEKUNKA?

Written by Published in Bez kategorii

Najbardziej lubię, jak osoba która aplikuję na ofertę nigdy nie pracowała jako opiekunka i na moją odpowiedź, że serdecznie jej dziękuję ale szukamy zawodowych opiekunek, dostaję odpowiedź: NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK ZAWODOWA OPIEKUNKA 🙂

Odkąd Nianie zarabiają naprawdę godne pieniądze, tym zawodem zaczęły interesować się ogromne ilości osób, które nie dopuszczają do siebie myśli, że te wynagrodzenia są właśnie dla opiekunek ZAWODOWYCH. Bo takie istnieją, mają skończone kursy, studia, warsztaty, lata doświadczenia. I nie, niestety samo bycie mamą nie jest dowodem na to, że będzie się dobrą Nianią. Gdyby tak było tysiące poradników i kursów dla rodziców byłaby zbędna. To nie jest tak, że pracy w zawodzie NIani nie znajdziesz- nie wszystkim rodzicom zależy na doświadczonej osobie. Jednak jeśli dają bardzo dobre warunki, zazwyczaj wiąże się to z konkretnymi wymogami. Więc jeśli dopiero zaczynasz pracę, to musisz liczyć się z tym, że Twoja stawka wyniesie 18zł/h-20zł/h a nie 25 zł/h. Tak samo, jak dostajesz podwyżki i awanse w strukturze korporacyjnej, tak samo z biegiem lat i podwyższania swoich kwalifikacji dostajesz wyższe wynagrodzenie będąc Nianią. Jeśli miałabym podać statystki, które skrzętnie prowadzę od 8 lat, to 55% zatrudnienia znajdują opiekunki w wieku 23-29 lat po pedagogice lub kursie na opiekuna żłobkowego. W dużej liczbie pracowały już w żłobku lub przedszkolu. 35 % to ukochane Ciocio- Babcie w wieku 49-63 lata, które mają od 5 do 25 lat doświadczenia w tym zawodzie.
Jeśli nie masz doświadczenia ale ukończyłaś psychologię lub pedagogikę, też dajemy Ci szansę przy starszych dzieciach o ile uda nam się namówić rodziców 🙂 Najważniejsze jest to, że widzimy i my i rodzic, że to jest droga którą w życiu wybrałaś, a nie chwilowe zajęcie zanim znajdziesz ” normalną pracę” Tak, to zdanie słyszę praktycznie codziennie podczas rekrutacji :

– Gdzie Pani pracowała w ostatnich latach?

– No wie Pani, w normalnej pracy.


Gratuluję Wam wszystkim i każdej z osoba, że wywalczyłyście sobie pozycję na rynku, która pozwala wam zarobić pieniądze, które jeszcze 3-4 lata temu były nieosiągalne. Stoi za wami wiedza, doświadczenie, umiejętności, kompetencje i kwalifikacje. Przyjdzie moment, że doczekamy się form zatrudnienia innych niż zlecenie. A może nawet ten, w którym doczekamy się związku zawodowego. Bo patrząc na trend w dużych miastach za parę lat Opiekunka będzie najbardziej pożądanym zawodem.

Joanna Jakubiak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *